© 2025 Rentokil Initial plc enligt användarvillkoren.
På Ambius värnar vi om hållbarhet och återbruk. Vi strävar alltid efter att ge våra växter och krukor ett nytt hem istället för att låta dem gå till spillo. Genom att sponsra Skyddsvärnets secondhandförsäljning i Spånga bidrar vi till ett meningsfullt ändamål och skapar samtidigt nya möjligheter för våra produkter att leva vidare.
Vi är stolta över att stötta välgörenhetsorganisationer runt om i landet där vi har lokala kontor. Samarbeten som dessa speglar vårt engagemang för att ge tillbaka till samhället och minska vår miljöpåverkan.
Förutom att donera till välgörenhet anordnar vi regelbundet "Växtyror" där privatpersoner har chans att köpa växter och krukor som vi inte har sålt eller donera vidare. På så sätt får fler människor möjligheten att njuta av grönska, och vi tar ännu ett steg mot en cirkulär ekonomi.
Återbruk är en viktig del av vår verksamhet, och vi gör alltid vårt yttersta för att sälja eller donera produkter vidare. Tillsammans med våra samarbetspartners och kunder arbetar vi för en mer hållbar framtid. För att våra kunder ska kunna välja ett mer hållbart alternativ har vi tagit fram konceptet Ecoline.
Vi har också förmånen att samarbeta med Spånga Gymnasium, där våra växter får nytt liv genom att användas i miljöer för skolans olika djur. Detta är ett fantastiskt exempel på hur våra växter kan fortsätta göra nytta och bidra till både djurens och elevernas välbefinnande.
Vi är stolta över vårt långvariga engagemang i att stödja Ronald McDonald Hus i Huddinge. Under många år har vi bidragit med växtinredning för att skapa en hemtrevlig miljö för familjer med svårt sjuka barn. Ett av våra senaste bidrag är en konstväxtvägg som vi installerat i husets matrum. Denna vägg fyller inte bara en estetisk funktion, utan bidrar även till att dämpa ljudnivån i rummet, vilket skapar en mer lugn och avkopplande atmosfär för familjerna.
Ronald McDonald Hus i Huddinge spelar en ovärderlig roll för familjer som genomgår svåra tider, och vi är glada över att kunna bidra till deras viktiga arbete. Vi tror på att skapa miljöer som främjar välbefinnande, och vårt samarbete med Ronald McDonald Hus är ett sätt för oss att leva upp till detta löfte.
Vi strävar efter att minimera vår påverkan genom hållbara metoder i alla våra tjänster, inklusive växtskötsel och beskärning.
Våra erfarna växttekniker är experter på att ta hand om dina växter på ett sätt som gynnar både dem och vår planet. Vid beskärning av växter arbetar vi aktivt med återbruk för att minska avfallet och ge nytt liv åt växtdelar.
Vad innebär återbruk vid beskärning?
Sticklingar: Friska skott och grenar används för att skapa nya plantor, vilket minskar behovet av nyproduktion. De är också ett trevligt inslag som snittblommor i vasen medans de rotar sig.
100Gruppen är ett samarbetsforum inom inredningsbranschen som strävar efter att skapa helt cirkulära och hållbara interiörer. Målet är att driva branschen mot en klimatneutral, cirkulär och rättvis framtid senast 2030. Deras arbete omfattar forskning, utveckling, trendanalys, implementeringsstöd samt opinionsbildning och kunskapsdelning. Ambius är stolt medlem i 100Gruppen och delar dess vision och värderingar för en mer hållbar inredningsbransch.
Klicka här för att få reda på mer om hur vi hjälper till att förbättra inomhusmiljön för olika typer av verksamheter.
Vi förser entrén till dina lokaler med tilltalande växtarrangemang året runt.
Vi erbjuder leverans av färsk frukt till din arbetsplats.
Med doftsättning kan ni skapa en unik miljö som era kunder minns och förknippar med ert varumärke.